Bu yazıda, sizlere kısa ama etkili ve derinlikli bir romandan bahsedeceğim.

Arjantinli yazar Carlos María Domínguez tarafından 2002 yılında yayımlanmıştır. Türkçeye 2015 yılında çevrilmiştir. Kâğıt Ev orijinal adıyla “La casa de papel”.

Konusu biraz absürt gelebilir bazılarına, ben de kitabı okumadan etrafımdan gelen yorumları dinleyince bana da biraz absürt gelmişti ama kitabı alıp okuyunca fikrim değişti. Konusundan biraz bahsedeceğim.

kağıt kulube

Kâğıt Ev romanının konusu

Cambridge Üniversitesi’nde edebiyat öğretmeni olan Bluma Lennon’un, Emily Dickinson’un şiirlerinden oluşan bir kitabı okurken caddede araba çarpması sonucu ölmesiyle başlar. Bu trajik olayın ardından, Bluma’nın meslektaşı (romanın anlatıcısı) ona Arjantin’den gönderilen, kireçle kaplı eski bir kitabı teslim alır. Kitabın içinde bir nota rastlayan anlatıcı, kitabın sahibini ve kitabın hikayesini araştırmaya başlar.

Kısaca, konu bir kitap obsesifinin hayatını anlatıyor diyebiliriz. Biriktirdiği kitaplar, onları koruması, kitaplarına yer bulması, bunlar zaten her kitap severin yaşadığı temel sorunlardır. İşte bu ince kitap da bunları anlatıyor ve inanılmaz bir sonla final yapıyor.

Yazarın dili akıcı ve yalın ve okuması kolay bir kitap. Birkaç saate okunacak kadar kısa ama etkisi romanın kısalığına göre uzun sürüyor. Ben birkaç gün etkisinden çıkamamıştım. Tabii, kitaptaki konu yukarıda da bahsettiğim gibi her kitap toplayıcısının yaşadığı sorunları içeriyor.

Kitap toplamak zor iştir fakat topladığınız kitapları muhafaza etmek de bir o kadar zordur. Özellikle sahaflardan alınan ikinci el kitapları korumak zor bir iştir. Malum, kitap yiyen böcekler olabiliyor içinde. Bir yerden duyduğuma göre eski kitaplarla yeni kitapları yan yana koymamamız lazımmış. Eski kitapta böcek varsa yeni kitaba da bulaşabilirmiş. Neyse, konuyu biraz dağıtıp kitap saklama tüyoları verdim ama bu mühim. Kitabın içeriğinin bir kısmı zaten bu kitapları koruma mevzusu.

Eğer kitaplara ve onların insanlar üzerindeki etkilerine dair dokunaklı ve düşündürücü bir hikaye arıyorsanız, “Kağıt Ev” kesinlikle tavsiye edilir.

Kategori:

Etiketler:

,