Çıkalı uzun zaman olan ve ilk sürümü GPT3.5 olan ChatGPT, geçtiğimiz günlerde (13 Mayıs 2024) tanıtılan GPT-4o ile daha ileri bir sürüme ulaştı. Bu yazıda, bu sürümün bizlere neler vaat ettiği konusunda bilgiler vermek istiyorum.

GPT-4o

ChatGPT-4o nedir?

GPT-4o, tam da Nisan-Mayıs aylarında insanların GPT5 çıkacağına dair beklentilerine karşılık olarak çıkmış bir model.

OpenAI CEO’su Sam Altman, model çıkmadan birkaç gün önce, kendisine “sihir gibi” geldiğini söylediği ve o zaman tam olarak ne olduğunu bilemediğimiz bir şeyden bahsetti.

Bunun dışında, OpenAI’ın arama motoru yapacağı söylentileri de ertelenmiş oldu. Bu konuda “Sora” isimli video oluşturan yapay zeka modelini yazdığım yazıda belirttiğim arama motoru söylentilerine de bakabilirsiniz.

Bunun yanında, GPT-4o,

  • Sesinizden duygularınızı anlayabilir.
  • Sesinizle anlık olarak sohbet edebilir. Yani konuşmanızın bitmesini ve onun konuşmasının bitmesini beklemeden, direkt olarak bir insanla sohbet ediyormuşçasına konuşmaya devam edebilirsiniz.
  • Sesli sohbet ederken kameranızı açtığınızda, etraftakileri anlık olarak algılayabilir ve bunun üzerine sohbet edebilir.
  • Bilgisayar uygulaması (şu anda sadece Mac bilgisayarlarda ama yıl sonuna kadar Windows’a da gelmesi planlanıyor) sayesinde ekranınızda seçtiğiniz alanlar üzerine bilgi verebilir.
  • Ücretsiz olarak belli bir sınır içinde sohbet edebilir.
  • Ücretli sürümde daha fazla sohbet edebilir (sınır daha az).
  • 3.5 ve 4 sürümlerine göre çok daha fazla girdi verebilir ve çıktı alabilirsiniz.

Benim içlerinden en sık kullandığım ve sevdiğim özellik ise çok fazla girdi verebilmek ve çıktı alabilmek oldu.

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın X gönderileri ve OpenAI sitesinden bazı özellik bilgilerine erişebilirsiniz.

https://openai.com/index/spring-update

Tüm özellikler ne zaman kullanılabilecek?

Bunun için tam ve net bir bilgi olmasa da lansmanda anlatıldığı üzere özellikle sesli konuşma özelliklerinin birkaç hafta içinde gelebileceği söylenmişti.

Mac uygulaması hemen çıksa da Windows uygulamasının daha geç çıkması üzücü oldu.

Bizlere ne vaat ediyor?

OpenAI GPT-4o

Bu teknolojinin hızla ilerlemesi, Google ve Meta’nın (Facebook) da hızla yeni modeller çıkarmasına neden oldu. GPT-4o modeli, Google I/O etkinliğinden bir gün önce tanıtılsa da Google da yeni Gemini özelliklerini tanıttı. Burada, teknolojiler ilerlerken birbirlerine karşı da bir atak halindeler.

Bu durum, kullanıcılar olarak bizlere yeni özellikler sağlasa da, örneğin GPT’nin sohbet ederken, her ne kadar bunu kontrol edebilsek de, yazdıklarımızdan bir belleğe bu bilgileri kaydedebiliyor olması biraz ürkütücü.

Bu teknoloji, gizlilik ihlali konusunda tartışmalar yaratıyor.

Olumsuz yanlarına çok fazla bilgi/yorum ekleyebiliriz. Peki olumlu yanları neler?

Daha fazla girdi ve çıktı alabilmek önemli. Özellikle kod ve yazı çıktıları almak önemli ve bunu neredeyse sınırsız şekilde yapabiliyor. Bunun yanında anlık olarak sohbet edebilmek, asistan gibi kullanabilmek ve söylediğim harika özelliklere erişmek iyi bir durum.

Teknolojinin nereye evrilebileceği konusunda çok bir öngörü sahibi olmak zor. Çünkü tahmin ettiğimizden daha farklı, daha özellikli veya beklenmedik yenilikler çıkabiliyor.

Bunların nereye ilerleyeceğini zaman gösterir ancak diyebileceğim şey şu: Yapay zeka, bizleri çok zaman önce içine dahil etti ve şu anda bununla yüzleşmek durumundayız.

Kategori:

Etiketler: