Bu yazıda, teknolojinin bizi getirdiği, gizlilik ve kişisel verilerimizin, haklarımızın ihlali konusuna değinelim.

Sora

Geçtiğimiz günlerde OpenAI şirketi, çoğumuz ChatGPT ürünü ile biliyoruz, Sora isimli bir video oluşturan yapay zekasını tanıtmıştı. Aşağıda ilgili X gönderisi var.

Bu yazı, sadece Sora üzerine olmayacak ancak başlık Sora sayesinde oluştu. Sora, bir yapay zeka metinden video oluşturma aracı. OpenAI’a göre 60 saniyeye kadar video oluşturabiliyor. Süper gerçekçi videolar içeriyor. Örnekleri aşağıdaki videoda, OpenAI’ın Youtube kanalı üzerinde, yayınladığı örnek videolar gösterilmekte.

Sora, ChatGPT’den daha korkutucu bir yapay zeka olarak görülüyor. Aslında, metinden videoya görüntü oluşturabilen pek çok yapay zeka halihazırda vardı. Ancak bunlar en fazla 10-15 saniye kadar oluşturabiliyordu. ChatGPT gibi mükemmel bir yapay zeka çıkaran OpenAI şirketi bir metinden videoya yapay zeka aracı çıkarınca insanlar tehlikeli buldu çünkü bu şirket, yaptığı çoğu şeyi ultra gerçekçi yapıyor.

Google’ı hepimiz çoğunlukla arama motoru olarak kullanıyoruz. OpenAI sadece ChatGPT, Dall-E (metinden resim oluşturma aracı) gibi ürünler değil, artık söylentilere göre bir arama motoru da çıkartıp internet dünyasına hakim olmaya ilerliyor olabilir.

Gizlilik ve kişisel veri endişesi: Rüyalar da mı gidiyor?

Rüya

Rüyayla ilgili bu sorum ve yazının başlığındaki söylemim, hatırlamadığım bir videodaki bir yorumla aklıma geldi. Bu yorumda, kişi rüyalarımızı Sora’ya yazarak video halinde betimleyebileceğimizi ve bunun harika olabileceğini yazmıştı. Ben de arkadaşıma o esnada, yorumu gördüğümde, şunu söyledim: Bir tek rüyalarımız kalmıştı bize özel!

Çünkü artık neyimiz varsa internette. Ne sorumuz varsa önce Google’a (aslında Google demek yanlış, çünkü arama motoru demeliyiz) soruyoruz. ChatGPT veya Google Gemine bizim ikincil soru kaynaklarımız oluyor.

Ne kadar verimiz varsa neredeyse ellerinde. Çok klasiktir; bir sitede bir ürüne bakınca, hatta sesli konuşurken söylediğimiz bir ürün, Instagram üzerinde reklam olarak çıkabiliyor. Aslında bunu engellemenin bir yolu da var. Bu da başka yazının konusu.

Öncelikle bunlar elimizden gitti. Şimdi ise bizim kalan son özellerimiz de gidecek gibi duruyor. Elon Musk’ın Nörolink isimli, beyne çip takma projesinden tutun, video oluşturmak için kullanılan yapay zekaya kadar… Ne yapıyorsak artık Büyük Veri’nin (Big Brother) haberi var.

Kendimi her ne kadar yazılımla ilgili, hayatı internet ve bilgisayar olan biri olarak görsem de, hatta hayatımı bundan kazanmak istesem de, ben de en nihayetinde bir insanım. Ben de kişisel gizliliği önemsiyorum ancak her şekilde internet ve yapay zeka verilerimize hakim.

Benim fikirlerim, yazdıklarım, hatta bu yazım dahi yapay zeka tarafından kullanılacak.

İşte bu yüzden demek oluyor ki: Yapay zeka artık rüyalarımıza kadar giriyor!

Kategori:

Etiketler: